Na czym polega gratowanie i gdzie jest wykorzystywane?

Istnieje wiele ciekawych oraz bardzo potrzebnych sposobów obróbki materiałów. Wśród nich znaleźć można, chociażby, gratowanie. To bardzo ciekawy proces, który cieszy się szczególną popularnością w licznych branżach. Ponadto przynosi znakomite efekty. Co to jest gratowanie, dlaczego warto z niego skorzystać i gdzie znajdzie swoje zastosowanie? O tym przekonamy się w niniejszym artykule.

Co to jest gratowanie? Jakie ma zalety?

Po samej nazwie trudno wskazać, na czym polega oraz do czego służy wspomniana technologia. Za tym tajemniczym określeniem kryje się po prostu specjalna metoda obróbki elementów metalowych. Polega ona na wygładzeniu krawędzi i usunięciu zadziorów. W efekcie materiał nie ma żadnych niedoskonałości na swojej powierzchni, które mogłyby uniemożliwić lub utrudnić połączenie go z innym komponentem.

Do niezaprzeczalnych zalet należy uzyskanie wysokiej jakości produktu, który wyróżnia się swoimi walorami estetycznymi. Gratowanie otworów jest przy tym stosunkowo łatwe do zrealizowania. W ten sposób minimalizuje się ryzyko uszkodzenia materiału, a także zmniejsza koszty wykonania.

Gratownik, czyli profesjonalne narzędzie do gratowania blach

Aby jednak osiągnąć zadowalający efekt, należy posłużyć się odpowiednią maszyną. Podobnie jak frezowanie potrzebuje frezarki, a toczenie tokarki, tak i ten proces wymaga specjalistycznego narzędzia. Jest nim gratownik. Składa się on z oprawki oraz wymiennych ostrzy.

Oczywiście to niejedyna metoda obróbki. Istnieją również inne maszyny, które wykorzystuje się w tym celu. Wspomnimy o nich w dalszej części artykułu.

Co jeszcze potrzeba do gratowania?

Szlifowanie, polerowanie, wygładzanie i szczotkowanie może odbyć się wyłącznie przy pomocy właściwych części wymiennych, a konkretnie szczotek. Bez nich gratownik jest właściwie bezużyteczny. Dlatego warto mieć na wyposażeniu przynajmniej klika ich rodzajów. W zależności od swoich parametrów mogą zrealizować nawet najbardziej skomplikowane techniki gratowania rur czy blach.

Dobór różnego rodzaju szczotek technicznych do gratowania uzależniony jest m.in. od kształtu elementu, który ma być oczyszczany z gratu. Do skutecznego usunięcia gratu możemy wykorzystać tradycyjne wyciory, szczotki garnkowe, talerzowe i wiele innych. W zależności od obrabianego elementu (stal, miedź, aluminium, tworzywa itp.) istotny jest dobór odpowiednich materiałów wypełniających wykorzystywanych do usuwania gratu. W soUniq oferujemy szeroki wybór szczotek i materiałów wypełniających dostosowanych do indywidualnych potrzeb naszych klientów. Nasz asortyment dostosowany jest do wykorzystania w wielu branżach i gałęziach przemysłu. Więcej informacji o zastosowaniach naszego asortymentu w zależności od branży znajdziesz na stronie Branże.

Bardzo dobrym wyborem będą szczotki walcowe, włącznie z ich podtypami (z uzbrojeniem pasmowym, wymiennymi pasami itp.), a także talerzowe. Jako elementy maszyny do gratowania wspomagających oczyszczania powierzchni i usuwania zadziorów. Są przy tym bezpieczne w użytkowaniu ze względu na możliwość dostosowania parametrów pracy oraz własną konstrukcję.

Najważniejsze metody gratowania krawędzi

Skoro już skompletowało się wszystkie niezbędne przyrządy, można przystąpić do realizacji. A sposobów osiągnięcia celu jest naprawdę sporo. Zacznijmy od najmniej wymagającego, czyli obróbki bez wsparcia maszyn.

Na wstępie należy zaznaczyć, że proces wykonywany manualnie nadaje się jedynie do produkcji jednostkowej. Wynika to bezpośrednio z dłuższego czasu, jaki należy poświęcić na gratowanie. Na dodatek usunięcie zadziorów i ostateczny wygląd powierzchni w dużej mierze zależy od umiejętności użytkownika gratownika. Na szczęście można wspomóc się narzędziami ze szczotką, którymi jednak też musi operować człowiek. Zaletą tej techniki jest precyzja. Trudno ją zastąpić zwłaszcza przy niezwykle skomplikowanych projektach.

Dużo wydajniejsza metoda gratowania krawędzi polega na jej automatyzacji. Dobrym przykładem jest obróbka wibrościerna. Produkty umieszcza się w wygładzarkach wibracyjnych (korytowych albo kołowych). Ich praca opiera się na wykonywaniu drgań o określonej amplitudzie oraz częstotliwości, co wspomaga ruch obrotowy. Doskonale zastępują gratownik przy produkcji wielkoseryjnej.

Równie popularnym procesem jest AFM, czyli metoda przetłoczno-ścierna. Wymaga ona użycia past ściernych pod ciśnieniem. Dzięki temu dochodzi do wygładzania krawędzi w trudno dostępnych miejscach. Wspomniane pasty składają się z różnego rodzaju osłon (np. polimerowych) i ziaren (z węglików krzemu, diamentów itp.).

Ostatnią technikę mechaniczną określa się mianem magneto-ściernej, czyli MAF. Dzieli się ją na dwa podtypy. W pierwszym przedmiot obrabialny porusza się w tzw. medium ściernym, a w drugim to ziarna o właściwościach magnetycznych wprowadza się w ruch. Maszyny bardzo dobrze radzą sobie z elementami o miniaturowych rozmiarach. Ubytek materiału pozostaje zaś mikroskopijny.

Oprócz tego wspomnieć o innych metodach gratowania krawędzi jak np. te chemiczne, elektrochemiczne, elektroerozyjne czy termiczne. Jak więc widać, możliwości jest naprawdę wiele, a dobór właściwej techniki to klucz do sukcesu.

Przykład gratownika firmy Ruko

Na czym polega gratowanie i gdzie jest wykorzystywane?

W naszej ofercie znajdziesz między innymi Ręczny gratownik Ruko HSS. Przyrząd do szybkiego usuwania zadziorów z wymiennym ostrzem. Zalety tego urządzenia to niewielki rozmiar, wygodna sześciokątna rękojeść, wymienne ostrza. Sprawdzi się idealnie do usuwania zadziorów z krawędzi rur i blach stalowych, mosiężnych, aluminiowych miedzianych, żeliwnych oraz elementów wykonanych z tworzyw sztucznych.

Sprawdź naszą ofertę narzędzi do obróbki skrawaniem i usuwania zadziorów. Katalog dostępnych narzędzi firmy Ruko do pobrania na naszej stronie – katalog Ruko.

Zastosowanie gratowania w praktyce

Z uwagi na łatwość obróbki, wydajność oraz skuteczność po tę technologię sięga coraz więcej branż. Przede wszystkim mowa o branży motoryzacyjnej, lotniczej, meblarskiej i jubilerskiej. To właśnie tam gratownik pozwala uzyskać najlepsze efekty. Poza tym gładkie krawędzie przydają się w niektórych wyrobach medycznych lub optycznych, a nawet przy produkcji przemysłowej.

Mamy nadzieję, że udało nam się przybliżyć wiele kwestii związanych z gratowaniem oraz jego zastosowaniem, a także niezbędnymi do przeprowadzenia procesu przyrządami, które można znaleźć w naszej ofercie.