Szczotki z korpusem z tworzywa sztucznego są najczęściej spotykane. Dość prosta konstrukcja i ekonomiczne produkcja w stosunku do bardzo szerokiego zastosowania czyni je bardzo uniwersalnymi narzędziami. Można jest spotkać praktycznie w każdej branży przemysłowej jak również w zastosowaniach domowych.
Jak większość szczotek konstrukcja wymusza omówienie dwóch kwestii: korpusu i materiału wypełniającego. projektuje się je na bazie korpusu wykonanego z tworzywa sztucznego. W zależności od zastosowania stosujemy różne materiały. Najbardziej popularnymi są PP (polipropylen) i PA (poliamid).
Korpus jest bazą i jest ważnym elementem konstrukcyjnym. Głównymi wymiarami jest długość, średnica i otwór. Ograniczenia wymiarowe są skutkiem dostępności samego korpusu; czy to rury, czy też pręta. Rzadko stosuje się korpus o długości większej niż 1000 mm, z uwagi na standardowe długości handlowe. Korpus można łączyć, co zazwyczaj nie stanowi pogorszenia wymaganych parametrów pracy.
Schemat konstrukcji szczotek walcowych sztancowanych (nabijanych pęczkami)
LZ – długość całkowita korpusu
LR – długość robocza
DZ – średnica całkowita
DK – średnica korpusu
DO – średnica otworu pod wałek napędowy
S – odległość od środków otworów pod pęczki
Materiał wypełniający decyduje o charakterze pracy szczotki, np. o elastyczności, przeznaczeniu i żywotności. W szczotkach tego typu możemy zastosować większość dostępnych materiałów tj. druty, wypełnienie naturalne, wypełnienia z materiałów sztucznych. Dodatkowym podziałem jest forma materiału wypełnienia: prosta, falista. Materiał wypełniający może dodatkowo mieć kontakt z różnymi substancjami lub wymagać specjalnych dopuszczeń, o czym należy pamiętać. Na rynku jest wielu producentów materiałów wypełniających. Przykładowy poliamid np. PA6.12 może się różnić, choćby poprzez jakość wykonania, która ma decydujący wpływ na koszt ale dla użytkownika na żywotność szczotki, która może się różnić nawet do 30% czasy pracy.
Układ wypełnienia jest ważnym elementem konstrukcyjnym, który definiuje charakter pracy szczotki, o jej gęstości i innych właściwościach, które są od takiego narzędzia wymagane. Głównym podziałem są trzy układy pęczkowania: pełny, polowy i spiralny.
Układ wypełnienia pełny jest najczęściej spotykany na rynku. Standardowe rozwiązanie do układ pęczkowania prosty. Gdy proces wymaga zwiększenia gęstości, należy poszukać rozwiązania w układzie naprzemiennym, który umożliwia zmniejszenie odstępów pomiędzy pęczkami.
Pełny układ wypełnienia
Układ pęczkowania może być polowy. Oznacza to, że jest potrzeba oddzielenia obszaru pęczkowanego, obszarem wolnym od materiału wypełniającego. Stosuje się tego typu rozwiązania przy taktowaniu (np. przy pakowaniu produktów lub np. by przeznaczyć obszar pusty do zbierania zanieczyszczeń).
Podział jest tutaj prosty i ogólnie mówimy o szczotkach w układzie wypełnienia polowym o małej, średniej i wysokiej ilości pól (gęstości).
Układ wypełnienia polowy
Innym, rzadziej spotykanym układem wypełnień w szczotkach walcowych jest układ spiralny. Stosuje się go przede wszystkim do przesuwania zanieczyszczeń lub produktów do przemieszczania. Wyróżniamy układy spiralne: prawoskrętne, lewoskrętne, typ V lub falowe w tym również typ V. Poniżej pokazujemy jak mogą wyglądać poszczególne układy i kombinacje.
Układ wypełnienia spiralny
Szczotki walcowe z korpusem z tworzywa sztucznego zazwyczaj są tak skonstruowane by korpus nałożyć na napędowy wał stalowy. Z uwagi na różne kształty jakie można spotkać w maszynach należy omówić ważny element jakim jest otwór wewnętrzy. Kształt bardzo często jest projektowany tak, by automatycznie wpływał na blokadę korpusu (uniemożliwia obrót względem wału). Najbardziej popularne możliwości mocowania korpusu do wałów napędowych pokazujemy poniżej.
Najbardziej popularne szczotki walcowe, spotykane powszechnie, to szczotki o konstrukcji korpusu z tworzywa sztucznego. Korpus jest nawiercany, a w powstałe otwory mocowany (sztancowany) jest materiał wypełniający.
Żeby poprawnie zaprojektować i wykonać szczotkę należy określić również jej gęstość. Gęstość szczotki określa się przy pomocy kilku parametrów, między innymi: średnicy pęczka, ilości pęczków na obwodzie korpusu, ilości pęczków na długości korpusu.
D – średnica pęczka
F - rozstaw pęczków na obwodzie szczotki (mierzone od środka do środka pęczka) lub ilość rzędów na obwodzie
S – rozstaw pęczków w rzędzie (mierzone od środka do środka pęczka)
Na gęstość może wpływać również rodzaj i średnica materiału wypełniającego. W otworze pod pęczek zmieści się więcej materiału wypełniającego o niższej średnicy pojedynczego włókna lub drutu.
Zastosowanie
Szczotki walcowe z korpusem z tworzywa sztucznego można spotkać w niemal każdej branży. Od wszelkiego rodzaju myjek (np. obuwia, owoców i warzyw), poprzez szczotki wspomagające procesy produkcji (nanoszenie bejcy, odpylanie, satynowanie, czy gratowanie). Swoją prostotą i ekonomią zdobyły zaufanie w branżach takich jak: przemysł drzewny, oczyszczalnie ścieków, rolnictwo czy przemysł farmaceutyczny i spożywczy.
Przykładowe rozwiązania szczotek walcowych pęczkowanych
Opracowanie zostało przygotowane przez soUNIQ sp. z o.o.
Wszystkie produkty soUNIQ wykonywane są z najwyższej jakości materiałów pod okiem doświadczonych specjalistów. Wieloletnie doświadczenie naszych ekspertów potwierdzić może szeroka gama branży i firm, z którymi współpracujemy. Szczotki walcowe soUNIQ to jeden z najczęściej wybieranych produktów w naszej ofercie, który podobnie jak inne można w pełni dopasować do potrzeb czy specyfiki biznesu. Nasi wykwalifikowani pracownicy są w stanie skutecznie doradzić w zakresie doboru odpowiednich materiałów, dzięki czemu łatwiej jest zadbać o bezpieczeństwo i trwałość danego rozwiązania. W przeciwieństwie do wielu konkurentów podejmujemy się także realizacji bardziej skomplikowanych lub mniej standardowych zleceń. Rolki szczotkowe i szczotki walcowe soUNIQ to przykład jednego z wielu rozwiązań, które z powodzeniem zastąpić może zużyte elementy maszynerii przemysłowej.
Specjalistyczna szczotka walcowa do zamiatarki to tylko jedno z wielu potencjalnych zastosowań naszych produktów, które wykorzystywane są także do uszczelniania i zabezpieczania. W kwestii takiej jak szczotki przemysłowe walcowe oferta soUNIQ cechuje się zróżnicowanym rodzajem wypełnienia (np. pęczkowate, pełne, spiralne, polowe). Nasi doświadczeni specjaliści pomogą w dobraniu optymalnego rozwiązania, dzięki czemu nie trzeba tracić dodatkowego czasu czy zasobów na weryfikację danego projektu.