Szczotki walcowe ze wzmocnionym uzbrojeniem spiralnym

Kolejną możliwością uzyskania szczotki walcowej jest zastosowanie pasm szczotkowych o specjalnej konstrukcji, znacznie mocniejszych od zwykłych pasm. Szczotki zostały przemyślane do specjalnych zastosowań i w bardzo trudnych warunkach. Wysokość pasma musi być na tyle duża by zmieścił się system blokowania drutu przed wyrwaniem materiału wypełniającego i tym samym czynił ją odporną na bardzo ciężką pracę.

Szczotki spiralne - luźne uzbrojenie

Pasma szczotkowe mają znaczną przewagę nad standardowym pasmem.

//souniq.pl/wp-content/uploads/2021/10/image38.jpeg

Zdjęcie doskonale pokazuje bok oprawy i specjalne zagięcie, które perfekcyjnie blokuje materiał wypełniający przed wyrwaniem podczas ciężkiej pracy szczotki.

//souniq.pl/wp-content/uploads/2021/10/image39.png

Przykładowa spirala z oprawą ze stali INOX i z wypełnieniem PA 6.12 o średnicy 0,60 mm, przeznaczona dla oczyszczalni ścieków do oczyszczania sita bębnowego.

//souniq.pl/wp-content/uploads/2021/10/image40.png

DZ – średnica całkowita,
DK – średnica wewnętrzna,
LR – długość robocza (w stanie zwiniętym),
Inne parametry: skok spirali, ilość zwojów, kierunek spirali (lewo-, prawoskrętna).

//souniq.pl/wp-content/uploads/2021/10/image41.png

A – szerokość oprawy
B – wysokość oprawy,
H – wysokość materiału wypełniającego.

Specjalne pasmo może zostać wygięte w formie spirali, która jeśli będzie do siebie przylegać i nasunie się ją np. na stalową rurę utworzy szczotkę walcową do zadań specjalnych. Tego typu szczotki najczęściej można spotkać w zakładach specjalizujących się w wykonywaniu elementów betonowych, oczyszczalniach ścieków i rolnictwie.

Mamy możliwość zaoferowania różnych wymiarów spirali, natomiast najczęściej zamawiana u nas jest pasmo o szerokości 8 mm i wysokości oprawy 10 mm. Często nomenklatura słowna wymusza stosowanie określenia zwój, który jest tożsamy z jednym okręgiem takiej szczotki.

Szerokość części roboczej można w prosty sposób policzyć mnożąc ilość zwojów i szerokość oprawy. Np. 50 zwojów szczotki o szerokości 8 mm pozwoli uzyskać szczotkę o szerokości roboczej 400 mm.

Dostępne są dwa rodzaje materiału oprawy: stal ocynkowana i stal nierdzewna i kwasoodporna. 

Należy pamiętać, że spirale mogą być prawo i lewoskrętne. Zdarza się, że ma to duże znaczenie dla pracy szczotki i kierunku obrotu wała napędowego. Należy również zwrócić uwagę, że spirala w luźnej formie będzie mieć większą średnicę zewnętrzną niż ta sama spirala po jej rozciągnięciu. Utworzenie skoku powoduje zmniejszenie (nieznaczne) spirali.

Montaż uzbrojenia szczotkowego na wale najczęściej odbywa się poprzez przyspawanie na obu końcach, co powoduje brak możliwości przesuwania się. Inna możliwość, to zastosowanie ścisków (band bocznych).

Szczotki walcowe ze spiralą

Szczotki konstruuje się najczęściej nakładając luźną spiralę na wał stalowy (lub rurę). Najprostszym sposobem montażu jest spawanie zakończeń spirali bezpośrednio do wałka. Należy przy konstrukcji nowych rozwiązań, wziąć pod uwagę minimalna średnicę do jakiej można zwinąć tego typu spirale. Na dzisiaj technologia pozwala uzyskać minimum 150 mm średnicę.

Zastosowanie

Szczotki walcowe wyposażone w spiralę szczotkową o wzmocnionej konstrukcji, znajda swoje zastosowanie w przemyśle spożywczym, przy ocieraczkach warzyw, w oczyszczalniach ścieków czy też jako szczotki do oczyszczania form przy produkcji produktów z betonu.


Wysokiej jakości szczotki walcowe z uzbrojeniem spiralnym

Niezawodne, funkcjonalne, trwałe – to zaledwie kilka z wielu zalet, jakimi wyróżniają się szczotki walcowe z uzbrojeniem spiralnym wzmacniane. Jako doświadczony producent oferujemy wysokiej jakości wyroby, dostępne w różnych wielkościach. Poza standardowymi rozmiarami możemy też wykonać szczotki na indywidualne zamówienie klienta, ściśle dopasowane do jego wymagań. Szczotki wytwarzamy z dobrej jakości surowców, m.in. stali ocynkowanej, nierdzewnej i kwasoodpornej, co wpływa na ich solidność i użyteczność. Wykonujemy modele lewo- i prawoskrętne, co pozwala na dobór odpowiedniej wersji do kierunku obrotu wału napędowego oraz specyfikacji działania szczotki.

Dzięki swej wytrzymałości nasze produkty nadają się do stosowania w bardzo trudnych warunkach. Odpowiednia wysokość pasma sprawia, że mieści się w nim system blokowania drutu przed wyrwaniem materiału wypełniającego. To z kolei powoduje, że szczotki walcowe ze spiralnym uzbrojeniem są tak odporne na ciężką pracę.

Czytaj więcej

Oferta dopasowana do potrzeb każdej branży

Ofertę kierujemy do przedsiębiorstw z różnych branż i gałęzi przemysłu. Nasze szczotki walcowe ze wzmocnionym uzbrojeniem znajdują zastosowanie w rolnictwie i oczyszczalniach ścieków. Mogą być wykorzystywane przez przedsiębiorstwa specjalizujące się w produkcji betonowych elementów. Z naszych szczotek walcowych z uzbrojeniem spiralnym korzystają także przedsiębiorstwa z przemysłu spożywczego – produkty świetnie sprawdzają się bowiem przy ocieraczkach warzyw.