Wykorzystanie tych elementów jest bardzo szerokie. Używa się ich powszechnie, od przemysłu motoryzacyjnego po branżę spożywczą. Jakie właściwości kryją w sobie pozornie zwyczajne szczotki listwowe? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!
Podstawowym elementem konstrukcyjnym jest zwykle metalowa lub plastikowa listwa oraz przymocowane do niego włosie. Może być ona wykonana z różnych materiałów, np. stali nierdzewnej, tworzyw sztucznych czy aluminium. Jej rola polega na zapewnieniu sztywności konstrukcji i umożliwieniu montażu szczotki listwowej np. do zamiatarki czy urządzeń mających zastosowanie w branży spożywczej.
Z kolei włosie, czyli element roboczy, odpowiada za jej funkcję czyszczącą, uszczelniającą lub prowadzącą. Do jego produkcji wykorzystuje się różne materiały, m.in. naturalne (włosie końskie, wieprzowe), syntetyczne (nylon, poliestry), drut metalowy czy włókna ścierne. Dobór włosia zależy od zastosowania szczotki listwowej i wymaganych parametrów pracy.
Kolejnym elementem konstrukcyjnym jest system mocowania włosia do listwy. Może on bazować na klejeniu, nitowaniu, wpinaniu w otwory lub specjalne zaczepy. Sposób montażu determinuje wytrzymałość całej konstrukcji oraz możliwość wymiany zużytego włosia pracującego w zamiatarce czy urządzeniach z branży spożywczej.
Jedną z głównych zalet jest elastyczność. Włosie szczotki listowej dopasowuje się do nierówności powierzchni, dokładnie ją oczyszczając. Ponadto jest ona odporna na zginanie i skręcanie. Kolejną istotną właściwością jest wytrzymałość na ścieranie. Odpowiednio dobrany materiał włosia zapewnia długą żywotność szczotki listwowej nawet przy intensywnym użytkowaniu zamiatarki czy urządzeń mających zastosowanie w branży spożywczej.
Znaczenie ma również personalizacja parametrów. W zależności od potrzeb można regulować gęstość włosia, jego długość i sztywność. Tym samym precyzyjny dobór produktu do danego przeznaczenia staje się łatwiejszy.
Są one szeroko wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu. Szczotka listwowa nadaje się do zamiatarki, a także sprawdza się wszędzie tam, gdzie wymagane jest precyzyjne uszczelnianie, czyszczenie lub prowadzenie elementów. Oto kilka przykładów jej zastosowania:
• branża spożywcza – do uszczelniania maszyn, urządzeń oraz linii produkcyjnych. Chroni przed przedostawaniem się zanieczyszczeń i kurzu do żywności;
• motoryzacja – pozwala na uszczelnianie drzwi, maski silnika oraz innych elementów nadwozia w samochodach. Zapobiega to przedostawaniu się kurzu, wody i hałasu do wnętrza pojazdu;
• urządzenia elektroniczne – stosowana w produkcji sprzętów elektronicznych, zabezpiecza wrażliwe elementy przed zanieczyszczeniami i elektrycznością statyczną;
• maszyny i urządzenia (np. zamiatarki) – montowana w celu uszczelnienia ruchomych części maszyn, co zapobiega awariom, służy też do usuwania zanieczyszczeń z taśm produkcyjnych i przenośników;
• budownictwo – elastyczne szczotki listwowe umieszcza się przy framugach okien i drzwi, chronią przed przeciągami, kurzem i owadami.
Elementy te znajdują zastosowanie również w domach i mieszkaniach – montuje się je przy drzwiach, oknach, roletach oraz meblach. Zabezpieczają przed przedostawaniem się kurzu i owadów do wnętrza pomieszczeń.
Sięga się po nie wszędzie tam, gdzie higiena i czystość odgrywają ważną rolę. Tak jest np. w branży spożywczej, w której szczotki listwowe mają szerokie zastosowanie. Wykorzystuje się je m.in. w piekarniach, masarniach, mleczarniach i innych zakładach produkcyjnych. Montuje się je na przykład przy taśmach produkcyjnych, dozownikach, mieszalnikach, formierkach. Precyzyjnie dobrane, pomagają w utrzymaniu wysokiego poziomu higieny i minimalizują ryzyko skażenia jedzenia.
Szczotki listwowe w branży spożywczej są używane również do czyszczenia powierzchni mających kontakt z żywnością. Dzięki gęstym włóknom skutecznie usuwają zanieczyszczenia, kurz i tłuszcz. Pozostają przy tym odporne na zastosowanie detergentów, więc można je myć i dezynfekować.
Podobnie jak w zamiatarkach, w branży spożywczej najczęściej wykorzystuje się szczotki listwowe ze stali nierdzewnej i włosia nylonowego z uwagi na trwałość, wytrzymałość i spełnianie rygorystycznych norm higienicznych. Niektóre modele są objęte certyfikatami potwierdzającymi możliwość kontaktu z żywnością.
Do delikatnych powierzchni używa się miękkiego włosia, podczas gdy do usuwania większych zabrudzeń sięga się po sztywniejsze włókna (np. w zamiatarce). Z kolei do pracy w wilgotnym lub agresywnym środowisku zaleca się zastosowanie szczotek listwowych ze stali nierdzewnej. Warianty z tworzywa sztucznego są tańsze, ale mniej odporne, więc w branży spożywczej są mało przydatne. Istotny jest także sposób mocowania włosia – klejenie, wpinanie lub nitowanie. Ten ostatni zapewnia największą wytrzymałość połączenia.