Satyniarka – do czego jest wykorzystywana i jak działa

Chcesz uzyskać matowe, gładkie wykończenie powierzchni? Z pomocą przychodzi satyniarka do drewna lub metalu. Jest to przydatne narzędzie, które dzięki zastosowaniu odpowiedniej szczotki lub tarczy może być wykorzystywane zarówno przez profesjonalistów, jak i majsterkowiczów. Dowiedz się, na czym polega satynowanie, sprawdź, jak wybrać odpowiedni sprzęt i do czego możesz go użyć!

Czym jest satyniarka?

Przypominające nieco szlifierkę kątową, niewielkie urządzenie, służące do wygładzania powierzchni z metalu, drewna, plastiku czy szkła. Tak w skrócie mogłaby brzmieć odpowiedź na pytanie o to, co to jest satyniarka. Elektronarzędzie pozwala uzyskać efekt satyny, czyli matowej powierzchni wykończonej delikatnymi, estetycznymi rysami, działając na zasadzie ścierania powierzchni. Za usuwanie materiału bezpośrednio odpowiada ścierniwo, np. specjalna szczotka do satynowania.

Do czego jest wykorzystywana satyniarka?

Uniwersalne zastosowanie to jedna z najważniejszych zalet tego rodzaju urządzeń. Satyniarki znajdują zastosowanie w takich obszarach jak m.in.:

 • wygładzanie metali, np. blach, profili czy rur,
 • wykończenie powierzchni z drewna, takich jak meble, parkiet lub panele,
 • produkcja części samochodowych, zabawek, elementów maszyn czy sprzętu elektronicznego z tworzyw sztucznych,
 • usuwanie drobnych nierówności i rys z powierzchni szklanych jak lustra, szklanki czy szyby.

Rodzaje satyniarek

Na rynku dostępne są różne rodzaje maszyn do satynowania, współpracujących ze szczotkami i tarczami. Satyniarka ręczna to niewielkie urządzenia, które można trzymać w jednej ręce. Jest łatwe w obsłudze i nadaje się do wygładzania niewielkich powierzchni. Modele stołowe mają większe gabaryty, dlatego montuje się je na blatach. Są one również bardziej wydajne, dzięki czemu dobrze radzą sobie z wygładzaniem większych powierzchni. Ostatnią omawianą kategorię stanowią pneumatyczne satyniarki do metalu lub drewna, zasilane sprężonym powietrzem. Znajdują one zastosowanie przede wszystkim w zakładach przemysłowych.

Wybór satyniarki – na co zwracać uwagę?

Przy zakupie urządzenia należy uwzględnić kilka kluczowych czynników, które bezpośrednio przekładają się na funkcjonalność, wydajność oraz koszty. Zwróć uwagę na takie aspekty jak:

 • rodzaj powierzchni, którą zamierzasz wygładzać – do obróbki drewna satyniarką będzie Ci potrzebna inna szczotka niż do wykańczania metalu lub plastiku,
 • wielkość powierzchni – do niewielkich przedmiotów wystarczy model ręczny, z kolei przy materiałach o większych gabarytach lepsze mogą okazać się wersja stołowa lub pneumatyczna,
 • moc urządzenia – im większa, tym wyższa będzie wydajność Twojego urządzenia,
 • prędkość obrotowa tarczy lub szczotki – odpowiednio szeroki zakres regulacji umożliwi satynowanie precyzyjnie dopasowane do indywidualnych potrzeb.

Jak wybrać szczotki do satyniarki?

Oprócz ścierniwa w formie tarczy lub papieru ściernego do satynowania można również stosować ściernice walcowe. Szczotki do satyniarki wykorzystywane do wykańczania powierzchni nadają jej elegancki, matowy efekt. Produkty o wysokiej twardości sprawdzą się najlepiej przy intensywnym szczotkowaniu metalu lub drewna, natomiast do delikatnych wykończeń na szkle lub tworzywie sztucznym poleca się miększe modele. Ściernice dostępne są w różnych rozmiarach, a ich wielkość powinna odpowiadać wymiarom powierzchni, którą zamierzasz szczotkować. Warto również zwrócić uwagę na materiał, z którego wyprodukowana została szczotka:

 • nylon – produkowane z niego ściernice mają miękkie włosie, które nadaje powierzchni efekt delikatnego szczotkowania,
 • drut stalowy – druciane szczotki do satyniarki są odpowiednie do usuwania rdzy, farby czy lakieru, przede wszystkim z metali,
 • wełna, włosie lub włókno – produkowane z nich ściernice nadają powierzchni naturalny efekt. Doskonale nadają się np. do szczotkowania drewna.

O czym pamiętać podczas pracy z satyniarką?

Przed pierwszym wykorzystaniem urządzenia zapoznaj się z instrukcją obsługi oraz warunkami gwarancji. Pamiętaj o używaniu odpowiednich szczotek do rodzaju powierzchni, którą zamierzasz wygładzać. Stosuj się do zaleceń producenta dotyczących prędkości obrotowej tarczy. Nie zapominaj również o regularnym czyszczeniu, które pomoże zapobiec uszkodzeniu podzespołów.

Satynowanie zawsze rozpoczynaj od ścierniwa o wyższym uziarnieniu, a następnie stopniowo zmniejszaj granulację, aby uzyskać pożądany efekt. Zwróć uwagę, by podczas wygładzania powierzchni z drewna, szkła lub metalu wykonywać płynne ruchy, regularnie sprawdzając, czy szczotka lub papier nie są zużyte.

Markowe akcesoria do satynowania od soUNIQ

Bez względu na to, czy w Twoim warsztacie znajduje się satyniarka do metalu, tworzywa sztucznego czy drewna, musisz wyposażyć się w wysokiej klasy ściernice oraz produkty do obróbki materiału. W ofercie soUNIQ czeka na Ciebie największy wybór szczotek do satynowania w atrakcyjnych cenach. Sprawdź nasz katalog lub skontaktuj się z nami, jeśli potrzebujesz szczegółowych informacji.