Szlifowanie drewna i powierzchni drewnianych – metody i narzędzia

Drewniane elementy znajdują zastosowanie w wielu konstrukcjach oraz branżach. Naturalne walory i duża dostępność w połączeniu z szerokimi możliwościami obróbki desek, belek czy płyt za pomocą specjalistycznych narzędzi stolarskich, czynią drewno jednym z najbardziej uniwersalnych materiałów. W tym artykule poruszymy kwestie związane z jego szlifowaniem. Dowiedz się, jak szybko wygładzić powierzchnię, jakiego sprzętu używać i na co zwracać szczególną uwagę.

Czym jest i co daje szlifowanie drewna?

Zastosowanie desek lub innych drewnianych elementów zarówno w domowych projektach, jak i w produkcji przemysłowej wymaga najczęściej właściwego wygładzenia ich powierzchni. Proces ten, określany jako szlifowanie drewna zapewnia obrabianemu materiałowi estetykę, zwiększa jego trwałość oraz rozszerza funkcjonalność. Odpowiednio dobrane narzędzia stolarskie umożliwiają nadawanie drewnu gładkich, równych powierzchni.

Szlifowanie drewna papierem ściernym

Użycie papieru ściernego to jedna z najbardziej podstawowych i najczęściej stosowanych metod, nadających odpowiednie wykończenie drewnianym wyrobom. Najczęściej wykorzystuje się go w warunkach domowych, choć to proste narzędzie znajdzie również zastosowanie w zakładzie stolarskim. Papier ścierny dostępny jest w różnych stopniach uziarnienia, co ułatwia precyzyjne dostosowanie procesu obróbki do potrzeb i wymagań konkretnego projektu. Szlifowanie desek z jego użyciem usuwa nierówności i zadrapania, nadając materiałom odpowiednią gładkość.

Szlifierka do drewna – podstawowe narzędzie stolarskie

Szlifierki to bardziej zaawansowane technologicznie maszyny, automatyzujące proces szlifowania drewna w warsztacie lub fabryce. Warto dodać, że tego rodzaju narzędzie stolarskie może występować w kilku wariantach, a ostateczny wybór powinien być uzależniony od indywidualnych potrzeb i specyfiki konkretnej obróbki.

 1. Szlifierka taśmowa wykorzystuje ciągnioną taśmę ścierną do usuwania nierówności z desek bądź drewnianych detali. Jest to maszyna o dużej wydajności, która szybko usuwa nadmiar materiału, przez co znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle.
 2. Szlifierki oscylacyjne to narzędzia do drewna, które doskonale sprawdzają się przy precyzyjnym szlifowaniu i wykańczaniu detali, z uwagi na możliwość docierania do wąskich szczelin.
 3. Szlifierka kątowa – wygładzanie elementów za jej pomocą wymaga precyzji i doświadczenia oraz wyboru odpowiedniej tarczy lub szczotki ściernej.
 4. Szlifierka mimośrodowa – wydajne narzędzie stolarskie do szlifowania desek i innych dużych powierzchni z drewna, pozwalające ścierać nadmiar materiału w dowolnym kierunku.
 5. Szlifierka rotacyjna – szczególnie dobrze sprawdza się przy zdzieraniu warstw farby, lakieru oraz innych powłok.

Szlifowanie drewna szczotkami

Alternatywą dla używania tradycyjnych szlifierek stolarskich jest szczotkowanie, które okazuje się znacznie bardziej wszechstronną metodą. Szlifowanie drewna za pomocą specjalnych szczotek zyskuje coraz większą popularność w przemyśle stolarskim i rzemiośle. Jest to niezwykle wydajna technika, która pozwala nie tylko wygładzać deski czy inne drewniane elementy, ale także je postarzać (strukturyzować) czy przygotowywać pod nakładanie lakierów, olejów bądź wosków.

Szczotkowanie nadaje obrabianym materiałom wyjątkowy, rustykalny lub naturalny charakter. W trakcie tego procesu usuwane są miękkie włókna, a pozostawiane twardsze, co pozwala wydobyć piękno sęków i innych naturalnych cech drewna. Jednocześnie użycie szczotek do szlifowania pozwala zaoszczędzić czas, gdyż narzędzia do szczotkowania pokrywają większe powierzchnie i szybciej niż tradycyjne szlifierki usuwają nadmiar materiału. Ze względu na swoją wydajność metoda ta jest coraz częściej wykorzystywana w przemyśle, zwłaszcza w produkcji mebli, podłóg drewnianych, paneli oraz innych wyrobów stolarskich.

Szczotkowanie drewna – przebieg i efekty procesu

Podczas szczotkowania, szczotka druciana prowadzona jest wzdłuż włókien. Proces może być dostosowany do zamierzonego efektu, w zależności od stopnia intensywności i kierunku obróbki. Rezultatem szlifowania jest unikalna i perfekcyjnie wygładzona struktura, spełniająca jednocześnie wymogi projektów, wymagających naturalnego wyglądu drewna. Efekt szczotkowania zależy od kilku czynników, w tym od rodzaju surowca, techniki wygładzania czy parametrów szczotki, takich jak m.in.:

 • wysokość materiału ściernego,
 • granulacja i gęstość ścierniwa,
 • rodzaj ziarna na płótnie czy kształt końcówki,
 • szybkość prowadzenia narzędzia szlifierskiego.

W zależności od indywidualnych wymogów uzyskana powierzchnia może mieć subtelny lub bardziej wyrazisty wygląd. Szczotki do szlifowania drewna w zakładach stolarskich mogą być produkowane z różnych materiałów, a do najczęściej wykorzystywanych tworzyw bez wątpienia należą nylon, abralon (syntetyczny materiał ścierny), naturalna skóra, a także włosie końskie lub roślinne.

7 zasad udanego szlifowania drewna

Profesjonalna obróbka desek lub innych drewnianych materiałów nie musi być skomplikowana – wystarczy, że zastosujesz się do naszych wskazówek. Sprawdź 7 podpowiedzi, dzięki którym szlifowanie drewna stanie się łatwiejsze!

 1. Zacznij od tarczy, szczotki lub papieru o największym uziarnieniu, a potem stopniowo przechodź do produktów o mniejszej granulacji.
 2. Równomiernie rozkładaj nacisk na całej powierzchni deski, aby uniknąć nierówności.
 3. Zachowaj kierunek włókien drewna (szlifuj wzdłuż słoi), by nie doszło do zarysowania powierzchni.
 4. Regularnie zmieniaj papier ścierny lub szczotki – zużyte narzędzie nie pozwoli uzyskać odpowiedniego efektu.
 5. Pamiętaj o regularnym odpylaniu obrabianego drewna.
 6. Nie dociskaj maszyny zbyt mocno, by nie doprowadzić do jej przegrzania.
 7. Zachowaj cierpliwość – szlifowanie to wymagający proces, jednak staranne i precyzyjne wygładzanie pozwala uzyskać spektakularny efekt!

soUNIQ – szczotki do szlifowania drewna najwyższej jakości

Jeśli szukasz profesjonalnych narzędzi stolarskich, jesteś w dobrym miejscu. W soUNIQ znajdziesz szeroki wybór wysokiej jakości szczotek do szlifowania desek oraz drewna. Dzięki naszym rozwiązaniom oraz właściwej technice obróbka drewnianych materiałów będzie przebiegała sprawnie i bezproblemowo, a jej efekty przypadną do gustu nawet najbardziej wymagającym użytkownikom.